Governors


The school's governors hold an important public office.  We are lucky at Catforth to have committed and supportive governors, who all take an active role in the work of the governing body.  We have 10 governors in all, appointed by different bodies to  carry out three key roles;

  1. to provide strategic leadership for the school

  2. to challenge and hold the school to account in providing the best possible standard of education for our children.

  3. to provide support for the school, as a critical friend.

A meeting of the full governing body is held once a term and there are a number of committees, some of which meet once a term and others as and when required.

 

Our Chair of Governors is Mrs Anita Davies, who can be contacted via the school office.

 

Current Governors

Name

Date of App'tment

Term of Office

Appointed by

Relevant Business Interests

Other Governor role

Family rel'ships to staff

Attendance record (2015/16)

Subject/ Aspect Link

Anita Davies (Chair of governors)

more than 10 years ago

ends Sept 2019

Community

None

None

None

All FGB and committees

Safe- guarding

Online safety

History  PSHE   DT  English

Elisabeth Cooke       (Vice-chair)

Oct. 2013

Oct 2017

Parent

None

None None  All FGB and committees Science    PE        French  Music

Julie Bainbridge (Headteacher)

April 2014

Duration of headship

     Head        teacher

None

None

None

All FGB and committees

 

Hannah Woodward

Nov 2016

Nov 2019

Staff

None

None

None

100% (2016/17)  

Kevin Abbott

October 2013

October 2017

Parent

Preston North End Ltd (Director)

Preston North End Football Club Ltd (Director)

The Legacy Rainbow House (children's charity) Trustee/Director

None

None

All FGB and committees

SEN

  More Able

 

Barry Probin 

More than 10 years ago

Sept 2019

Community

None

Larches Short Stay School

Acorns School

None

All FGB and committees (when in the UK)

Geog- raphy

Art

Andy Heaps

Nov 2016

Nov 2020

Parent

 

None

 

None

None

100% (2016/17)

RE

Maths

Computing

Sue Yates

Oct 2015

Oct 2019

Community

 

None

 

None

None

All FGB and committees

 

Nicola Horabin

Nov 2016

Nov 2020

Parents

None

None

None

 

LINK governor

EYFS

 

Vacancy

    Local Authority          

 

Ex-Governors (who have held office in the last 12 months)

Name 

Date of  App'tment 

Term of Office Ended

Appointed by

Relevant  Business  Interests 

    Other  Governor    Role

Family  Rel'ships to staff

 Attendance Record (2015/16)

Helen Morris    (Vice-Chair)

More than 10 years ago

Resigned Dec 2016

Local Authority

None

None

None

All FGB and  Committees

Julie Price

October 2015

Resigned October 2016

Parents

None

None

None

All FGB and committees

Kris Clark

November 2012

November 2016

Parents

Scott Hughes Design (Director)

None

Mrs Clark (TA) All FGB and committees
Paul Cameron September 2008 July 2016 Staff None None None  

 

Click here to see all Governors Committees